Дещо про дорогі брендові ліки та їхні дешеві копії Вам доводилося, запитуючи в аптеці певний препарат, почути пропозицію фармацевта придбати інший? Мовляв, це цілковитий аналог того, що вам потрібно, та й ціна ж бо набагато привабливіша. Але наскільки ідентичні ці аналоги?
У фармацевтиці роблять великі справи і крутяться ще більші гроші. І ринок поділений між оригінальними (брендовими) препаратами та їхніми копіями (дженериками). Оригінальний (брендовий) препарат – це торгова назва препарату певної фірми, котра першою в світі почала виробляти ці ліки. П’ять-шість таких брендів щодня мозолять нам очі під час кожного рекламного блоку. Але ж розробник має право заробити на своєму винаході! Адже ліки потрібно віднайти, провести клінічні випробування, отримати патент і вивести на ринок поряд з іншими конкурентами. Фірма витрачає колосальні суми, використовує працю сотень фахівців, а натомість гарантує ефективність і безпеку нового препарату, унікальність технології, якісне очищення сировини і достовірність клінічних випробувань. Через це ціна таких ліків висока, вони володіють патентним захистом на 10-15 років. Це означає, що інші виробники не мають права виготовляти лікарські засоби з повністю ідентичною формулою і такою ж назвою. Проте ніхто не забороняє використовувати ту саму діючу речовину (адже саме вона справляє лікувальний ефект) в дещо інших комбінаціях. Дженерик (англ. Generic,) – генеричний препарат, аналогічні за складом ліки, тобто у дженериках і оригіналах міститься одна і та сама діюча речовина. Але виробляє їх вже інша фармацевтична фірма і під іншою назвою. Причому вже після того, як закінчився термін патенту препарату-оригіналу. Ясно, що коштують такі ліки у рази дешевше, адже покупець уже не платить за наукові дослідження та документацію. Попри те, що дженерик – це лікарський препарат з доведеною фармацевтичною, біологічною та терапевтичною еквівалентністю з оригіналом, його склад все ж може дещо відрізнятися від бренда. Ці нюанси стосуються насамперед допоміжних речовин та різноманітних неорганічних домішок, котрі, зрозуміло, можуть бути дуже різної якості – це вже питання добросовісності виробника та наявних у нього технологічних потужностей. І від «чистоти» залежатиме, чи спотворюватиметься кінцева дія препарату. Та незважаючи на думку, що хороші речі не можуть бути дешевими, препарати-дженерики – єдиний вихід для багатьох людей, та й – ніде правди діти – для закладів охорони здоров'я, фінансування яких більше ніж обмежене. За словами президента Асоціації алергологів України Бориса Пухлика, в нашій країні частка дженериків у загальній структурі лікарських засобів складає 90%, адже власних розробок майже нема. Важливо, що 88,2% повідомлень про побічні ефекти тих чи інших препаратів – якраз внаслідок вживання препаратів-дженериків.
Вживати чи не вживати? Перш ніж прийняти таке рішення (адже тут ми обираємо не між джинсами з Калинівського та джинсами з брендового бутіка), а отже, й економимо на єдиному і неповторному власному здоров’ї, поговоріть зі своїм лікарем. Ось приблизні запитання до нього: – Чи є дженерик призначеного вам оригінального препарату? – Чи справді непатентовані засоби є ефективними? – Чи є певні ризики, про які я маю знати? – Скільки можна заощадити, користуючись замінниками брендового препарату? Ось ще кілька порад. По-перше, завжди цікавтеся, яке підприємство виробляє той чи інший дженерик. Довіряти варто найбільшим європейським, американським і російським виробникам. Традиційно погана слава за індійськими. По-друге, не варто хапатися за казкову дешевизну, намагаючись сильно заощадити. Тут вже ніхто не застрахує від низької ефективності, або, боронь Боже, навіть шкоди таких ліків. Доведеться купувати інші препарати, так можна ще більше витратити, ніж на покупку оригінального препарату чи якісного дженерика. Ну, і по-третє, не варто боятися слова «дженерик» як такого і купувати лише оригінальні ліки, просто треба трохи розібратися в ситуації й елементарно підрахувати, який з варіантів лікування вигідніший. Неможливо знатися на всіх тонкощах, але орієнтуватися хоча б у тій групі засобів, якими ви найчастіше користуєтеся за станом здоров'я, безсумнівно, варто.